sobota, 14 stycznia 2012

Jak czytać etykiety kosmetyków?

Niektóre znaki i informacje mogą być dla nas nieczytelne/niezrozumiałe.
Postanowiłam poszukać na ten temat informacji i napisać zwięźle co z czym się je:)
Pojemność, nazwa kosmetyku, producenta, termin trwałości, numer partii to takie podstawowe informacje. Po za tym na opakowaniu mamy różne symbole i składniki.


Składniki/Ingredients
Nazwy substancji zamieszcza się zgodnie z kolejnością, która mówi o tym, jakie jest stężenie substancji chemicznych w kosmetyku. Pierwsze na liście substancje to substancje, których jest po prostu najwięcej w kosmetyku danego rodzaju. Jeśli jednak substancji mamy mniej niż jeden tylko procent, wtedy umieszcza się ich nazwy w kolejności alfabetycznej
Symbole

Ręka na książce” – oznacza, że do opakowania dołączona jest ulotka informacyjna. Ulotka najczęściej zawiera informacje o składzie kosmetyku i ostrzeżeniach związanych z jego stosowaniem.


Symbol otwartego słoika – informuje, jak długo można używać kosmetyku. Obok lub na symbolu słoika podany jest okres trwałości po otwarciu, czyli okres bezpiecznego stosowania kosmetyku, licząc od jego pierwszego użycia. Okres określany jest w miesiącach. Pewne produkty nie wymagają podania okresu trwałości po otwarciu, ponieważ nie zachodzi ryzyko pogorszenia ich bezpieczeństwa zdrowotnego po otwarciu opakowania. Są to m.in.: szminki, aerozole, produkty jednorazowe.


Znak informujący o realizacji przez producenta obowiązku odzysku opakowania.
Symbol „e” oznacza, że producent skorzystał z uznaniowego standardowego systemu kontroli wagi lub objętości na etapie produkcyjnym.


Symbol oznaczający, że opakowanie powinno trafić do kosza na odpady.


Oznaczenie rodzaju materiału, z którego wykonano  opakowanie. W tym przypadku – aluminium.


Znaki pojawiające się na produktach, które nie zawierają freonów i halonów, które niszczą powłokę ozonową.


Symbol informujący, że kosmetyku nie testowano na zwierzętach. Może być używany jedynie wówczas, gdy producent i jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonania testów na zwierzętach kosmetyku, jego prototypu ani żadnego z jego składników oraz gdy nie zawiera on składników testowanych na zwierzętach przez innych producentów w celu wytworzenia nowych kosmetyków. Są to bardzo restrykcyjne obwarowania, bowiem dotyczą nie tylko produktu finalnego, ale każdego z jego składników użytych do jego wytworzenia.


Symbol produktu łatwopalnego. Pojemnik pod ciśnieniem: chronić przed słońcem i temperaturą powyżej 50°. Nie przekłuwać ani nie spalać, także po zużyciu. Należy chronić przed źródłami zapłonu. 
 Informacje pochodzą ze strony federacja konsumentów

Ciekawa jestem czy któryś symbol był dla Was do tej pory nieczytelny? 
 

9 komentarzy:

 1. bardzo przydatna notka poniewaz jest sporo osob dla ktorych te wszystkie znaczki to czarna magia

  OdpowiedzUsuń
 2. Też robiłam takiego posta jakiś czas temu, fajnie że pojawia się co jakiś czas ten temat na różnych blogach, bo kolejne osoby poszerzają swoją wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. o przydatne wiadomości:) ps. żeby ktoś mnie jeszcze nauczyć czytać metki ubrać :D:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś sie tymi symbolami zainteresowałam, wiec są znane, ale świetny pomysł na posta bo jednak sporo osób sie nie zna na tym ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny post. Co prawda znałam te znaczki, ale jakoś nigdy nie obiło mi się o uszy o co chodzi z tą książką. Bardzo przydatna informacja. Dzięki za uświadomienie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Yasminella, :)

  siulka, musiałam przegapić;/

  Kamyczek, he he, na pewno w necie znajdziesz informacje na ten temat:)

  Dorota, :)

  Lady In Purplee, :)

  Kokosowa-Panna, z książką to i ja nie wiedziałam wcześniej:*

  lili, :)

  OdpowiedzUsuń
 7. zawsze staram się zwrócić uwagę na znaczki na opakowaniu :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.