niedziela, 19 maja 2013

Driftingowe Mistrzostwa Polski - Kielce

Wczoraj ponownie spędziłam dzień na samochodowej imprezie z Lubym;)


Drift – technika jazdy pojazdem w kontrolowanym poślizgu oraz nazwa sportu samochodowego


Dla zainteresowanych krótki opis technik driftu:
 • Linking − polega na przeniesieniu większej części masy auta na przednią część pojazdu za pomocą krótkich, lecz energicznych naciśnięć pedału hamulca w momencie, gdy rozpoczyna się zakręt. Wtedy koła tylnej osi tracą przyczepność i rozpoczyna się poślizg samochodu
 • Clutch Kick − tzw. „strzał sprzęgłem”, polegający na chwilowym naciśnięciu pedału sprzęgła, zredukowaniu biegu i bardzo szybkim, energicznym puszczeniu go w trakcie przejeżdżania przez zakręt. Powoduje to gwałtowną utratę przyczepności kół.
 • Lift Off Drift (Race Drift, Kensei Drift) − wykonuje się ją przy wejściu w zakręt puszczając na krótko pedał gazu, efektem czego jest powstanie niewielkiej nadsterowności powodującej poślizg, który kontroluje się operowaniem pedałem gazu i kontrowaniem kierownicą. Technika ta używana jest przy większych prędkościach w łagodniejszych zakrętach.
 • Feint Drift − przed zakrętem wykonuje się skręt w kierunku przeciwnym do kierunku zakrętu, a następnie gwałtownie skręca się kierownicą we właściwą stronę rozpoczynając w ten sposób poślizg.
 

 • Dirt Drop Drift (Ground Drift) − polega na wyjechaniu tylną osią poza tor, gdzie przyczepność opon jest dużo mniejsza, co staje się przyczyną poślizgu.
 • E-Brake Drift (Emergency Brake Drift, Side Brake Drift) − najbardziej znana technika, polega na zaciągnięciu hamulca ręcznego przy wciśniętym sprzęgle, w momencie wchodzenia w zakręt.
 • Jump Drift − tzw. „podskok”, wykonuje się go na zakręcie przejeżdżając przez tarkę tylnym kołem, które w tym momencie podskakuje i można dzięki temu uzyskać chwilowy brak przyczepności oraz nadsterowność samochodu.
 • Long Slide Drift − jest to długo trwający drift, rozpoczyna się go za pomocą np. hamulca ręcznego dużo wcześniej przed zakrętem. Wymagana jest do tego duża prędkość samochodu.
 • Power Over − technika polegająca na mocnym naciśnięciu pedału gazu w momencie wchodzenia w zakręt. Wskutek buksowania kół samochód traci przyczepność i przechodzi w poślizg kontrolowany. Dodatkowym efektem wizualnym jest duża ilość dymu z opon. Technikę tę można wykonać tylko jeśli auto dysponuje wysoką mocą silnika (zob. muscle car).
 • Manji Drift − technika polegająca na driftowaniu zazwyczaj na prostym odcinku drogi od jednej krawędzi drogi do drugiej.


13 komentarzy:

 1. że też nie wiedziałam, to 50km ode mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Kielce... miło wspominam to miasto, spędziłam tam 5 lat życia:) a teraz jeszcze z każdym rokiem Kielce stają się coraz piękniejsze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w Kielcach bywam tylko okazjonalnie, ale zgadzam się, że są piękne;) mają swój urok;)

   Usuń
 3. Ja zostałam nieźle przeszkolona w tej kwestii przez faceta;) ostatnio również zaskoczyłam swoich wspołpracowników (99% facectów;)) wiedzą z tego obszaru:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o to super, ja tam ciągle mało wiem, ale z czasem pewnie i ja przyswoję więcej wiedzy;)

   Usuń
 4. Drift to coś czego długo się uczyłam w grach na kompa :D Zazdroszczę takiej imprezy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hihi, ja rzadko grałam w takie gierki;)

   Usuń
 5. Na pewno fajne przeżycie :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.