czwartek, 15 września 2016

Implanty zębowe - co warto o nich wiedzieć?

Implanty zębowe są niezwykle cennym odkryciem współczesnej stomatologii. Dopóki nie potrzebujemy ich, to nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie to wybawienie dla osób, które straciły swoje zęby. Pozwalają one nie tylko odbudować tak ważny w kontaktach międzyludzkich uśmiech, ale znajdują też zastosowanie w ortodoncji (czasowe implanty pozwalają skorygować zgryz) czy jako mocowanie dla wyjmowanych protez zębowych. W zależności od potrzeb danego pacjenta, indywidualnie dobierany jest odpowiedni typ wszczepianych struktur. Nawet jeśli w najbliższym czasie nie planujecie robienia implantów to warto dowiedzieć się o nich trochę więcej, by w przyszłości łatwiej podjąć decyzję lub po prostu móc doradzić znajomym.  Ile kosztują implanty zębowe można zobaczyć tutaj: www.tourmedica.pl/kliniki/implanty-zebowe/ .


W zależności od przyczyny utraty zębów, stanu pozostałych struktur jamy ustnej oraz jakości tkanki kostnej szczęki i żuchwy różne są potrzeby pacjentów odnośnie implantów. 

Pierwszą cechą, według której można podzielić zastępcze korzenie zębowe jest miejsce (głębokość) ich umieszczenia. Obecnie najpopularniejsze są implanty śródkostne, które mocowane są w obrębie kości budującej szczękę czy żuchwę. Zazwyczaj proces wszczepiania przebiega dwuetapowo: początkowo umieszcza się wszczep w określonym miejscu, po czym dochodzi do zszycia otaczającego dziąsła. Po upływie kilku (około 3 do 6) miesięcy, podczas których mają miejsce procesy integracji z tkankami własnymi pacjentami, implant jest wyłaniany, a na jego szczycie zakładany jest łącznik służący do ulokowania tam korony zębowej. Inny typ stanowią implanty podokostnowe, mocowane znacznie powierzchowniej niż poprzednie, bowiem umiejscawiane są one bezpośrednio pod dziąsłem, stykając się jedynie z zewnętrzną częścią kości. W tym przypadku zazwyczaj przeprowadza się procedurę jednoetapową, w której wierzchołek implantu pozostaje na zewnątrz przez cały czas (tutaj jednak także dopiero po wygojeniu rany mocowane są korony). Stanowią one alternatywę dla tych pacjentów, których kości cechują się małą gęstością i niemożliwe jest osadzenie u nich implantów śródkostnych. Obecnie jednak znaczenie tego typu struktur maleje ze względu na gorszą, w odniesieniu do pierwszych opisanych, wytrzymałość. Sztuczne korzenie cechują się różnymi kształtami: dostępne na rynku są formy o wyglądzie śrub, cylindrów, spiral oraz o jeszcze innych, bardziej urozmaiconych geometrycznie kształtach. 

Podziału implantów stomatologicznych można dokonać również za względu na rozmiar wszczepianych struktur. Typowe implanty zębowe mają około 3,5 do 4,2 milimetra średnicy, jednak istnieją też formy większe, które osiągają wymiar 6 mm. Wybór rozmiaru zależy od okolicy, w której zęby mają zostać odtworzone - mniejsze stosowane są do odbudowy uzębienia przedniej części jamy ustnej, większe z kolei zastępują korzenie zębów przedtrzonowych i trzonowych. Czasami układ korzeni obecnych u pacjenta naturalnych zębów jest taki, że pozostaje niewiele przestrzeni do ewentualnego ulokowania implantu - stosowane są wtedy formy jeszcze mniejsze, mające wymiary od 2 do 3,5 mm

Poszczególne typy implantów stomatologicznych różnią się między sobą również materiałem, z którego są wykonane (najpopularniejsze są tytanowe, te mniej popularne to cyrkonowe) oraz substancją pokrywającą ich powierzchnię (używane są m.in. różne biomateriały, plazma tlenku tytanu). 

Jeżeli tylko pacjent będzie przestrzegał zaleceń (m.in. odnośnie zaprzestania palenia i właściwej, codziennej higieny jamy ustnej) implant stomatologiczny może stanowić rozwiązanie na dekady: według portalu yourdentistryguide.com, ich trwałość może wynosić nawet 40 lat.  Myślę, że dla palaczy nie jest to łatwa sprawa, ale dla zdrowia i urody warto się pomęczyć i rzucić raz na zawsze palenie papierosów. Ważnym elementem jest też wybór dobrego stomatologa, który fachowo zajmie się każdym pacjentem. 

Macie doświadczenia z implantami zębowymi? Co o nich sądzicie?

Atina.

14 komentarzy:

 1. kurczę fajna sprawa, mi by się przydał jeden

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Ci zajrzeć na stronę do której podałam link i rozeznać się w cenach. Taki implant na pewno poprawi Twoje samopoczucie. Ja muszę pomyśleć nad aparatem na zeby, żeby też lepiej i pewniej się czuć. Pozdrawiam gorąco ;)

   Usuń
 2. Temat u mnie jak najbardziej na czasie. Właśnie mija 6 miesięcy od wszczepienia implantu szóstki. Teraz będzie kolejny etap :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak wspominasz sam zabieg?

   Usuń
  2. Bałam się jak nie wiem :-) ale po znieczuleniu oczywiście nic nie było czuć. Wydawało mi się że wiercenie otworu pod implant będzie nieprzyjemne, ale okazało się, że borowanie zęba przed założeniem plomby jest gorsze :-) kilka dni po zabiegu trzymała się dość widoczna opuchlizna, rana nawet szybko się zagoiła

   Usuń
  3. oj borowania to ja nie lubię, brrr... trzymam kciuki za kolejny etap ;)

   Usuń
 3. Jak na razie nie mam potrzeby aby decydować się na implanty ale czytałam już informacje na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za zbieg okoliczności, właśnie wczoraj patrzyłam ile mniej więcej kosztują impanty w mojej okolicy. Boję się tylko, że nie wybiorę dobrego stomatologa i wtedy całkowicie zniechęce się do takich lekarzy. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba popytać znajomych, poszukać opinii w intrenecie i będzie dobrze ;)

   Usuń
 5. जानकारी शांत। उम्मीद है कि यह जानकारी उन सभी जो इसे पढ़ने के लिए उपयोगी हो सकता है। हाँ अरे हाँ मत भूलना अपने ब्लॉग पर जाएँ करने के लिए ...! अच्छी और दिलचस्प ब्लॉग।

  =========
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  obat miom
  =========

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo rzetelny artykuł. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na implanty z różnych powodów. Warto, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się na temat implantów, ponieważ często ludzie bardzo się ich boją, często niepotrzebnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ludzie jak czegoś nie znają to się boją, ale dobry specjalista na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.

   Usuń
 7. Pomimo dość wysokich kosztów takich zabiegów, moim zdaniem ten olśniewający efekt wart jest każdych pieniędzy. Jakiś czas temu wstawiałam sobie górną trójkę (polecam http://wroclaw-dentysta.com.pl/pl/implanty-zebowe-wroclaw/) i wygląda to naprawdę pięknie.

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.