piątek, 14 września 2018

Antyoksydanty: Witamina C

Nasza skóra jest codziennie atakowana przez tysiące wolnych rodników, które powstają w wyniku zanieczyszczeń, promieniowania UV, kontaktu z metalami ciężkimi, picia alkoholu, palenia papierosów oraz od spożywania niezdrowych tłuszczów trans. Dlatego każdego dnia powinnyśmy się bronić stosując kosmetyki z antyoksydantami. Do wyboru mamy witaminę C, witaminę E, kwas liponowy, kwas ferulowy, koenzym Q10, resweratrol, ekstrakty z zielonej herbaty, granatu i rozmarynu, kurkumę i karotenoidy. 


Osobiście upodobałam sobie witaminę C, ponieważ jest ona dla mnie łatwo dostępna i przynosi wiele innych korzyści. Podobno najlepsze efekty uzyskuje się łącząc ją z witaminą E, która jest jeszcze bardziej popularna i występuje w wielu kosmetykach. 

Rodzaje witaminy C i jej wpływ na skórę:

Cała witamina C 
Czysta, niezmieniona chemicznie witamina C. Pochodzi z naturalnych źródeł takich jak owoce i rośliny. Nadaję się ona do każdego typu skóry, nawet do wrażliwej.
Jest stabilna, dobrze się wchłania, chroni przed promieniami UV, zwiększa produkcje kolagenu i zmniejsza przebarwienia skóry, nie jest dostępna w wysokich stężeniach. 

Kwas Askorbinowy - Ascorbic Acid/L-Ascorbic Acid
Naturalna, rozpuszczalna w wodzie, uważana za najlepszą formę witaminy C. Dobrze się wchłania, jest najlepiej przebadaną formą witaminy C, zwiększa kolagen, zmniejsza przebarwienia i chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jest niestety niestabilna, może powodować podrażnienia przy wyższych stężeniach. 

Glukozyd Askorbylu - Ascorbyl Glucoside
Dzięki powolnemu uwalnianiu witamina C wnika w głębsze warstwy naskórka. Wykazuje umiarkowane właściwości złuszczające, wyrównuje koloryt, rozjaśnia plamy i przebarwienia, zwiększa produkcje kolagenu. Działa także przeciwzapalnie. 

Magnesium Ascorbyl Phosphate/Sodium Ascorbyl Phosphate
Syntetyczna, rozpuszczalna w wodzie. Stabilna i bardzo skuteczna. Bezpieczna dla każdego rodzaju skóry, nawet dla wrażliwej. Po wchłonięciu przekształca się w kwas askorbinowy. Zwiększa produkcje kolagenu, zmniejsza przebarwienia. Brak badań dotyczących ochrony przed promieniowaniem UV. 

Ascorbyl Palmitate/ Sodium Ascorbyl Palmitate
Syntetyczna, rozpuszczalna w olejach, idealna dla skóry suchej i wrażliwej. Stabilna, chroni przed promieniowaniem UV, średnio skuteczna w zwiększaniu produkcji kolagenu. Nie przenika tak dobrze jak inne formy witaminy C, brak badań potwierdzających zmniejszanie przebarwień.

Tetrahexyldecyl Ascorbate
Syntetyczna, rozpuszczalna w olejach, podobna do L-Ascorbic Acid. Łatwo przenika do głębszych warstw skóry. Idealna do wszystkich rodzajów skóry, szczególnie wrażliwej. Chroni przed promieniowaniem UV, zwiększa produkcje kolagenu, zmniejsza przebarwienia. Nie posiada większych wad. 

Ascorbic Acid Polypeptide
Syntetyczna, rozpuszczalna w wodzie, która może się przekształcić w kwas askorbinowy po wchłonięciu przez skórę. Przy skórze wrażliwej należy unikać stężeń większych od 1%. Stabilna, może penetrować głębiej niż inne formy rozpuszczalne w wodzie, chroni przed promieniowaniem UV i zwiększa produkcje kolagenu. 

Znając dostępne formy witaminy C, możecie dobrać tę odpowiednią dla Was. 
Ja aktualnie używam serum The Ordinary z 12% stężeniem Glukozydu Askorbylu. Niebawem pojawi się jego recenzja na blogu. Wcześniej stosowałam olejek Adora Skin, który zawierał Tetrahexyldecyl Ascorbate. O nim też zamierzam wspomnieć na blogu. Dziś tylko chciałam napisać, że serum The Ordinary daje szybsze efekty i już po pierwszym użyciu widziałam poprawę stanu skóry. Olejku musiałam poużywać trochę dłużej, ale możliwe, że to było spowodowane niższym stężeniem. 
Osobiście bardzo długo unikałam kosmetyków z witaminą C, ponieważ kiedyś mocno podrażniła mi cerę. Nie wiedziałam wtedy o istnieniu różnych form. Szkoda, że przez tyle lat moja skóra wiele traciła. Prawdopodobnie było to serum z Kwasem Askorbinowym

Stosujecie w swojej codziennej pielęgnacji antyoksydanty? Lubicie się z witaminą C? Która jej forma jest dla Was najlepsza?

Atina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.